Armenia

Lokaliazacja...

Armenia to niewielki górzysty kraj o powierzchni 29,8 tys. km2 (ok. 1/10 powierzchni Polski), położony na Wyżynie Armeńskiej. Ponad 90% powierzchni kraju zajmują tereny powyżej 1000 m n.p.m. W krajobrazie dominują góry, urozmaicone pod względem geologicznym; są to zarówno stożki wulkaniczne, góry zrębowe, jak i fałdowe góry osadowe, które kryją w sobie cenne surowce mineralne. Duże bogactwo Armenii stanowią również źródła termalnych wód mineralnych (ok. 20 tys. źródeł), które już od starożytności stanowiły podstawę rozwoju uzdrowisk (np. Dżermuk).
W Armenii żyje około 3 mln mieszkańców, głównie Ormian. Ponad 7 mln Ormian żyje poza granicami kraju, tworząc diasporę. Liczbę Ormian w Polsce szacuje się na 40–80 tys., w tym ok. 8 tys. stanowią przedstawiciele potomków Ormian, którzy przybyli na tereny Rzeczypospolitej w XI–XVII w. Pozostali – to emigranci przybyli do naszego kraju po II wojnie światowej, a zwłaszcza po upadku Związku Radzieckiego. Najwięcej Ormian jest skupionych w Krakowie, Gliwicach, Warszawie i Gdańsku.

Historia...

Armenia stanowi kolebkę cywilizacji. Początki jej państwowości sięgają II tys. lat p.n.e. Była pierwszym krajem, który – za sprawą św. Grzegorza Oświeciciela – przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową (301 r.). Dzisiaj ponad 93% ormiańskich chrześcijan należy do Armeńskiego Kościoła Apostolskiego. Język Ormian należy do rodziny indoeuropejskiej. Ormianie mają odrębny alfabet, który został utworzony już w 406 r. przez mnicha Mesropa Masztoca. Efektem tego było powstanie manuskryptów i ksiąg, które zachowały się do dzisiaj w liczbie około 25 tysięcy.
Armenia to kraj o niezwykle bogatej, ale i bardzo trudnej historii, nieustannych wojen o zachowanie tożsamości, języka, religii, kultury. Naznaczony utratą olbrzymich terytoriów, stratą milionów Ormian, naznaczony bliznami, nigdy do końca nie wyleczonymi... W 2015 r. minęła setna rocznica Genocydu Ormian.

Krajobraz...

Często jest określana mianem "muzeum pod otwartym niebem" zarówno przyrodniczym, jak również kulturowym. Perełki architektury średniowiecznych kościołów i klasztorów oraz charakterystyczne wotywne tablice kamienne zwane chaczkarami są fantastycznie wkomponowane w górski krajobraz.
Magiczny kraj, który fascynuje pięknem surowej, niespokojnej przyrody. W połączeniu z bogactwem zabytków architektonicznych daje ona podstawę do rozwoju turystyki. Atrakcji turystycznych jest bardzo wiele. Wystarczy wspomnieć, że zespoły klasztorne w Haghbat i w Sanahin, Klasztor w Geghard i Dolina Górnego Azatu, Katedra i kościoły w Eczmiadzynie oraz zespół archeologiczny w Zwartnoc wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trudno też nie dotrzeć do Klasztoru Chor Wirap, czy pięknie położonych w górach monasterów Norawank, Tatew, zespołu kościołów nad Jeziorem Sewan, twierdzy Lori Berd, do największego skupiska chaczkarów w Noraduz, a także do tajemniczego Zorac Karer – kręgu 204 kamieni bazaltowych datowanych na 4 tys. lat p.n.e. Stolica Erywań należy do najstarszych miast świata. Została założona w 782 r. p.n.e. jako twierdza Erebuni. Obecnie żyje tu ok. 1,2 mln ludności. To interesujące miasto ma do zaoferowania liczne atrakcje turystyczne i niepowtarzalną atmosferę.
Malownicze krajobrazy, niezwykle cenne zabytki oraz znana gościnność Ormian, specyficzna kuchnia i dobre wino produkowane w słonecznej Armenii sprawiają, że chce się tam wracać...

Tekst i fotografie: Maryla Baścik